Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Günümüzde akıllı telefonlar artık temel ihtiyaçlarımız arasında saydığımız ürünlerden biri haline geldi. Aylık maaşımızın çok üstünde fiyatı olan akıllı telefonları bile bir şekilde ihtiyaç kredisi çekerek veya dişimizden tıranağımızdan arttırarak almaya çalışıyoruz.

Ucuz yada pahalı farketmeden artık çocuklarımızın bile cebinde bulunan akıllı telefonların en dikkat özelliği şüphesiz büyük ekrana sahip olmaları. Eskiden ufacık kare ve sadece yeşil ışık bulunan ekranlar ihtiyaçlarımızı karşılarken, günümüzde 4 inç'e küçük gözüyle bakar olduk ve yetersiz bulmaya başladık.

 

Tabi akıllı telefon ve tabletlerimizin ekranları büyüdükçe hasar alma yada çizilme riski de aynı şekilde artmış oluyor. Özellikle mobil cihazlarını dikkatsiz kullanan ziyaretçilerimizi ilgilendiren bu yazımda, akıllı telefon ve tabletlerinizin ekranlarında oluşan çizikleri giderebilmeniz için farklı yöntemler sunacağım.

Dikkatsiz kullanım ekranlarda oluşan çiziklerin en büyük sebebi fakat bunun dışında yanlışlıkla yapılan hamleler sonucu oluşan çizikler ve düşürmeden kaynaklanan çizikler ile ufak hasarlar içimizin yağlarını eritiyor. En azından benim eritiyor diyebilirim. Çünkü bu tür cihazlar için oldukça büyük paralar ödüyoruz ve en ufak bir hatada cihazımızın en çok görünen yüzünde çizikler ve aşınmalar oluyor.

Telefonlarımızın ekranlarındaki çizikleri giderebilmek için bir çok farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan bazıları çok ufak boyuttaki çizikleri kapatmak için olsa da, bazıları daha derin ve belli olan çizikleri örtmeye yarayabiliyor. Bazı yöntemler geçici çözümler üreterek belirli aralıklar ile tekrarlamanız gerekebilir. Ayrıca yazımızdaki çizik giderme yöntemlerinden herhangi birini yaparken çok dikkatli davranmalısınız. Dilerseniz hemen sizin için hazırladığımız çizik giderme yöntemlerini açıklamaya başlayalım.

İşte sizi telefon çiziklerinden kurtaracak 6 farklı yöntem!

İlk yöntem olarak telefonunuzun çiziklerine savaş açmanızda size yardımcı olacak olan Karbonat, telefon çiziklerinizi kaybetmek için kullanabileceğiniz en etkili malzemelerden bir tanesi. Karbonat ile çizikleri gidermek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekiyor.

2 ölçek karbonat ile bir ölçek suyu karıştırın
Krem kıvamını alana kadar karıştırın
Hazırladığınız karışımı çiziklerin üzerine dairesel bir şekilde sürerek uygulayın. Bu işlemi yaparken yavaş ve dikkatli hareket edin.
Sürme işlemi tamamlandıktan sonra temiz bir bez ile karışımı uyguladığını alanı temizleyin.

Bir diğer yöntem ise, her evde kesinlikle bulunan bitkisel yağın bir damlasını çiziklerinizin üzerine döktüğünüzde çiziklerin geçici olarak kaybolmasını sağlıyormuş. Fakat bu kalıcı bir çözüm değil. Sadece bir makyaj olarak düşünebilirsiniz. Denedikten sonra elde ettiğiniz sonucu bizimle aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

üçüncü yöntem olarak kullanabileceğiniz bebek pudrasına su ekleyerek çiziklerinizi kapatmak için pasta elde edebilirsiniz. İlk sıradaki karbonatın uygulama aşamalarını bebek pudrası içinde uygulayabilirsiniz.

Telefonlarımız için olmasa da, arabalar için üretilen bir çok çizik kapama kremi yada pasta bulunuyor. Bunlardan herhangi birini online alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Hatta arabası olan arkadaşlarınıza sorarak olması durumunda bir kaç damlalık kullanım için isteyebilirsiniz.

Bu kremleri ekranınızdaki herhangi bir çiziğe uygulayarak olumlu etkilerini görebilirsiniz. Büyük çizikleri minimum boyuta indirme ve küçük sıyırıkları ise yok etme özelliği olan bu kremler sayesinde telefonunuzu daha mutlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

Birazdan bahsedeceğim yöntem size biraz garip gelebilir ancak iyi bir zımpara kağıdı ile hem telefonunuzun ekranındaki hem de arkasındaki çizikleri giderebilirsiniz. Fakat bu yöntemi çok tercih etmemenizi öneriyorum. Çünkü amatör bir şekilde uygulandığında telefonunuzda çok daha fazla hasar oluşturabilir.

Özellikle telefon arkasındaki çizikler için etkili olan yöntem de, zımpara ile çizikleri giderirken çok hassas olmalı ve zımpara kağıdını yumuşak bir şekilde kullanmalısınız. Aksi takdirde telefonunuzda daha fazla çizik oluşturabilirsiniz. Daha önce zımpara kullanmadıysanız bu yöntemi denemeyiniz.

Son olarak ise yazımızı okuduktan sonra hemen deneyebileceğiniz bir yöntem. Telefon ve tabletleriniz üzerindeki çizikleri giderebilmek için evinizin banyosuna gitmeniz yeterli. Banyo ile telefon çiziklerinin ne alakası ver dediğinizi duyar gibiyim. Banyodan diş macununu alarak temiz ve yumuşak bir kumaş yada bezin üzerine bir miktar koyun. Daha sonra ekranınızdaki çizikler üzerine sürerek uygulayın.

Bu yöntemdeki kilit nokta ise kullanacağınız diş macunu. Jel halindeki diş macunlarını tercih etmezseniz başarı oranınız daha da yüksek olacaktır. Diş macunu sürme işleminden sonra telefon yada tabletinizin ekranını temiz bir bez ile temizlemelisiniz.

Kaynak : Tamindir

Yorumlar CComment' target='_blank'>CComment tarafından desteklenmektedir.